Search

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsi, yani beyin felci insan vücudundaki kasların hareketlerini, tonusunu veya vücudun duruşunu etkileyen bir grup fiziksel engel durumuna verilen isimdir. Serebral Palsi çoğunlukla doğumdan önce olmak üzere olgunlaşmamış beynin gelişmesi sırasında meydana gelen hasardan kaynaklanır.

Bu nedenle serebral palsinin belirti ve semptomları bebeklikte veya okul öncesi yıllarda ortaya çıkar. Genel olarak hareket bozukluklarına ve bunlarla ilgili anormal reflekslere, uzuvların ve gövdenin gevşekliğine veya sertliğine, anormal pozisyonda durmaya, istemsiz hareketlere, kararsız yürümeye veya bunların bir kombinasyonuna neden olur.
Serebral Palsi Neden Olur?

Serebral Palsi, çoğunlukla çocuk doğmadan önce beyin gelişiminde ortaya çıkan bir anormallik veya bozulmadan dolayı meydana gelen hasardan kaynaklanır. Birçok vakada bu hasarın tam nedeni bilinmemektedir.

  • Annede görülen enfeksiyonların gelişmekte olan fetüsü etkilemesi.

  • Anormal gelişime yol açan kalıtsal gen mutasyonları.

  • Beynin içinde veya çevresinde iltihaplanmaya neden olan bebek enfeksiyonları.

  • Bir kaza veya düşmeden kaynaklanan kafa travması.

  • Fetal inme, yani gelişmekte olan beyne kan akışında bozulma.

  • Rahimde veya yenidoğan olarak beyin kanaması.

  • Zorlu bir doğum nedeniyle beyne giden oksijende eksiklik, ani asfiksi.

  • gibi nedenlerden kaynaklı olabilir.


Serebral Palsi Nasıl Tedavi Edilir?

Serebral Palsi olan çocuklar ve yetişkinler, bir tıbbi bakım ekibiyle uzun süreli bakım ihtiyacı duyarlar. Çocuğun tıbbi bakımını sağlayacak ekibin içinde durumun ağırlığına göre bir çocuk doktoru veya psikiyatrist ile muhtemelen bir çocuk nöroloğunun yanı sıra, çeşitli fiziksel ve ruhsal terapi uzmanları da bulunabilir. Serebral Palsi'nin tedavi sürecinde asıl hedef bireyin semptomlarının en aza indirgenmesi ve hayat kalitesinin en yukarıda tutulmasıdır. Bunun için kas gerginliğini azaltabilen ilaçlar, işlevsel yetenekleri geliştirmek, ağrıyı tedavi etmek ve spastisite veya diğer serebral palsi semptomlarıyla ilişkili komplikasyonları yönetmek için kullanılabilir.Kaynakça:

Acıbadem Web Ve Yayın Kurulu Tarafından Hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 20 Temmuz 2020 Pazartesi Yayımlanma Tarihi: 20 Temmuz 2020 Pazartesi. "Serebral Palsi Nedir? Serebral Palsinin Belirtileri Nelerdir?" Acıbadem Sağlık Grubu. Web. 17 Feb. 2021.

5 views0 comments